kosciol

Kościół pw. Świętego Michała Archanioła w Katowicach

Drugie wydanie ciekawie ilustrowanego przewodnika po najbardziej malowniczym zabytku Katowic ‒ zespole drewnianego kościoła pw. św. Michała Archanioła, przeniesionym z Syryni w 1938 roku. Znaczna część publikacji autorstwa Dyrektora Muzeum Historii Katowic – Jacka Siebla, poświęcona została dziejom świątyni, jej walorom artystycznym, opisowi architektonicznej formy. Czytelnikom i zwiedzającym autor proponuje także spacer po zespole zabytkowym, na który składa się kościół, wolno stojąca dzwonnica i okalające całość ogrodzenie.

 

palka_katalog

Witold Pałka - malarstwo

Katalog wystawy prac Witolda Pałki pt. "Synteza obserwacji i emocji pozytywnych" autorstwa Pani Eweliny Krzeszowskiej to gratka dla miłośników malarstwa. Twórca, który większość swojego życia spędził w Katowicach, jest podziwiany za kunszt malarski, solidny warsztat, ciekawe rozwiązania plastyczne – przede wszystkim kolorystyczne – pozytywną energię emanującą z obrazów.

 


slazaczka

Kobieta odświętna czyli Ślązaczka w stroju ludowym

Bardzo ciekawa i przede wszystkim pięknie wydana publikacja o charakterze albumowym prezentująca różnorodność kobiecych strojów śląskich oraz wyjaśniająca ich genezę, różnice między wariantami oraz terminologię. W publikacji zawarte są podstawowe i najważniejsze informacje dotyczące trzech wybranych strojów występujących na terenie obecnego województwa śląskiego: bytomsko-rozbarskiego, cieszyńskiego i górali śląskich.

 

dom lalki

Dom Lalki

Wydawnictwem na dzisiaj jest "Dom Lalki", czyli katalog, który towarzyszył wystawie "Dom Lalki - rzeczywistość w miniaturze", w 2011 roku.

 


witkacy nienasycenie

Witkacy i kobiety - nienasycenie

Mamy dzisiaj coś naprawdę specjalnego... Książkę "Witkacy i kobiety - nienasycenie". Wyjątkowa publikacja o Witkacym, sztuce i jego słabości do pięknych kobiet... Bardzo popularny tytuł w naszej ofercie, który od dawna jest już niestety niedostępny... Wspaniała okazja do nadrobienia tej zaległości.

 

made in katowice

Made in Katowice

Publikujemy dzisiaj "Made in Katowice". Autorkami są Joanna Popanda i Urszula Rzewiczok.

Co łączy uchodzące za ikony śląskiego dizajnu: motocykl „MOJ 130” i radio „Capello”, porcelanę „Giesche”, rowery, gramofony i instrumenty muzyczne firmy „Ebeco”, i produkty wielu inny firm? To wszystko produkty katowickich firm, a uściślając – tylko niewielka część tego, co w Katowicach wytwarzano. Wiele, wiele, wiele więcej na ten temat - w książce.

 


2 powstanie slaskie

II powstanie śląskie w Katowicach - Szkic

"II powstanie śląskie w Katowicach - Szkic" autorstwa Pana Michała Cieślaka, to krótka książkowa propozycja na dzisiaj. Publikacja opowiada o jednym z najważniejszych okresów w historii naszego miasta. W setną rocznicę II powstania śląskiego jest to lektura wręcz obowiązkowa

 

ewangelicy przewodnik

Ewangelicy w Katowicach. Przewodnik

Ta popularna publikacja wydana została w jubileuszowym dla kościołów protestanckim roku – roku pięćsetlecia reformacji. Jest to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na historyczną rolę ewangelików w Katowicach. Ogromny dorobek kulturalny, rola miastotwórcza czy wkład w kształtowanie lokalnych elit to tylko niektóre zasługi jakie położyli miejscowi protestanci. Przewodnik ma za zadanie o tym przypomnieć a także skonfrontować z zachowanym do naszych czasów dziedzictwem ewangelickim na terenie Katowic. Publikacja składa się z trzech części. W części pierwszej przedstawiono dziejami protestantyzmu od 1517 roku z naciskiem na Śląsk i szczególnym uwzględnieniem Katowic. Uwzględniony został wątek narodowościowy ewangelików - wyznawcami byli zarówno niemiecko jak i polskojęzyczni wyznawcy. Zarówno jedni jak i drudzy w różnych momentach Historii budowali ewangelicką tożsamość miasta. W części drugiej czytelnikowi zaproponowane zostały zabytki i miejsca związane z katowickimi ewangelikami. Obiekty i miejsca zostały szczegółowo opisane. Część trzecia stanowi leksykon ważnych dla Katowic postaci wyznania ewangelickiego.